לשיחה עם יועץ משכנתאות

משכנתא לעסק

תוכן עניינים

ריבית בנק ישראל

ריבית הפריים 6.00%
ריבית בנק ישראל 4.50%
מעודכן אפריל 2024

מדד תשומות הבנייה

מדד תשומות
130.20 (0.3+)

 מחודש מרץ 2024
מעודכן אפריל 2024

לייעוץ ראשוני ללא תשלום

חדש בבלוג שלנו
חדש באתר אטוס

משכנתא לעסק לוקחים דרך אטוס משכנתאות

נדל"ן מסחרי התברר בשנים האחרונות כהשקעה אטרקטיבית וזו הסיבה מדוע בעלי עסקים רבים החליטו לרכוש נדל"ן עבור העסק שלהם במקום לשלם מדי חודש דמי שכירות.

משכנתא לעסק דומה במהותה למשכנתא רגילה. אך בעוד שבמשכנתא רגילה אנו מדברים על לקיחת משכנתא לצורך רכישת דירת מגורים, משכנתא לעסק זו הלוואה המיועדת לקניית משרד, חנות, מפעל, סטודיו או כל מבנה אחר המשמש לפעילות מסחרית. כמו במשכנתא רגילה גם במשכנתא לעסק יש צורך לשעבד את הנכס לבנק המלווה ויש צורך בהון עצמי.

 

יועץ משכנתאות שיסייע לכם לקבל משכנתא לעסק
משכנתא לעסקים קטנים וגדולים
ייעוץ ראשוני ללא עלות בחינם
050-800-5557
משכנתא לעסק

משכנתא לעסק – על השווה והשונה בין משכנתא לעסק לבין משכנתא לדירה

באופן כללי כמעט ואין הבדל בין משכנתא לעסק לבין משכנתא לדירה. בשני סוגי המשכנתאות כדי לקבל את המשכנתא יש צורך לשעבד את הנכס לטובת הבנק ולהביא הון עצמי "מהבית".

ההבדלים המשמעותיים בין שני סוגי המשכנתאות באים לידי ביטוי בסכומי העסקה, בגובה הריבית וברמת הסיכון שאותה מגדיר הבנק כאשר הוא מעניק משכנתא לעסק.

עלות הנכסים המסחריים בישראל נמוכה בהשוואה לנכסי הנדל"ן המשמשים למגורים, ולכן גם גובה הסכומים שאותם מבקשים בעלי העסקים כדי לרכוש נכס מסחרי נמוכים יותר מאשר גובה המשכנתאות למגורים.

בעוד שמשכנתא למגורים מתפרסת על פני שנים רבות, בממוצע כשלושים שנים, משכנתאות לעסקים נפרסות על פני תקופה קצרה בהרבה, בממוצע על פני עשר שנים ולעתים אף פחות.

מסלולי משכנתא

כמו במשכנתא למגורים, גם משכנתאות לעסקים מוצעות במספר מסלולים כאשר המסלולים השכיחים ביותר הם משכנתא בריבית קבועה או משתנה, משכנתא צמודה למדד המחירים לצרכן, משכנתאות צמודות למטבע חוץ ועוד.
גם במשכנתא לעסק המטרה היא למצוא את תמהיל המשכנתא הנכון ביותר כדי להקטין עד למינימום את הסיכונים הנלקחים.

הבנק מערים יותר קשיים

הבנקים יוצאים מתוך הנחה כי משכנתא לעסק היא עסקה בעלת סיכון גבוה יחסית למשכנתאות הניתנות ללווים הפרטיים בשוק הנדל"ן למגורים, ולכן לפני שהבנק יעניק את ההלוואה הוא יבצע בדיקה מעמיקה לבחינת מצבו הפיננסי של הלווה כדי להבטיח עד כמה שאפשר את העמידה של הלווה בתשלומים.

הבנק יבדוק מהי רמת הסיכון בעסקה ואת אופי הפעילות העסקית של המבקש. הבנק יבצע בחינת מעמיקה של מצבו הפיננסי של הלווה לאור העובדה כי ההכנסות מהעסק הן הכנסות דינמיות במהותן, הכנסות שלא נכנסות בזמנים קבועים מדי חודש ותלויות בעשרות משתנים, ולכן יכולתו של הלווה לעמוד בהחזרים החודשיים אינה חד משמעית, בעיקר כאשר מדובר על עסקים חדשים או על עסקים קטנים ובינוניים.

הבנק יבדוק את הפרופיל העסקי של מבקש ההלוואה לפי הפרמטרים הבאים: מהו הנכס שעבורו מבוקשת המשכנתא ,מהן התשואות שהוא צפוי לגרוף בראייה עתידית, מה מצב תזרים המזומנים של בית העסק, מהי ההכנסה הפנויה של העסק שאותה יש לייחד להחזר המשכנתא ללא תלות בהכנסות מהנכס שאותו רוצים לרכוש.

בשל כל הגורמים האלו ועוד, הבנקים אינם מרבים לאשר משכנתא לעסק בקלות, יחסית, כמו שהם מאשרים משכנתא למגורים, ואחוזי האישור של משכנתא לעסק נמוכים מאחוזי האישור של משכנתא למגורים, אך בעזרת יועץ משכנתאות מקצועי שידע להגיש נכון את הבקשה לקבלת המשכנתא לעסק ולנהל משא ומתן מקצועי עם הבנק תוכלו לקבל משכנתא לעסקים.

מעוניינים לקבל משכנתא לעסק, צרו קשר עם יועצי המשכנתאות של "חברת אטוס". צברנו ידע וניסיון רב בתחום, הצלחנו לעזור ללקוחות רבים, נוכל לסייע גם לכם.

גובה הריבית

ברוב המקרים גובה הריבית שאותה יידרש מבקש המשכנתא לשלם תהיה גבוהה יותר מהריבית הממוצעת הניתנת בשוק המגורים הפרטי בשל רמת הסיכון הגבוהה המאפיינת את המשכנתאות הניתנות לעסקים.

כמו במשכנתאות למגורים גם במשכנתא לעסק גובה הריבית תלוי גם באורך חיי המשכנתא. ככל שהחזר המשכנתא יתפרס על פני תקופה ארוכה יותר, כך גם גובה הריבית יהיה גבוה יותר וככל שפריסת התשלומים תהיה קצרה יותר, כך גובה הריבית יהיה נמוך יותר.

הון עצמי

כמו במשכנתא למגורים גם במשכנתא לעסק נדרש הרוכש לגייס הון עצמי, אך בעוד שבמשכנתא למגורים לדירה ראשונה ההון העצמי עומד על עשרים וחמישה אחוז ממחיר הדירה, במשכנתא לעסק ההון העצמי הנדרש גבוה יותר. לרוב הבנקים ממנים את העסקה בגובה של בין חמישים אחוז ועד לשבעים אחוז מערך הנכס, תלוי במשתנים רבים, ואת השאר נדרש הרוכש לגייס כהון עצמי.

האם כדאי לרכוש נדל"ן מסחרי או לשכור?

בעלי עסקים רבים מתלבטים בין האפשרות לרכוש נדל"ן מסחרי לצרכי העסק או לשכור, לרכישת נדלן מסחרי יש יתרונות רבים:

לעתים בעל העסק עלול לגלות כי נוצר צורך להתאים את יכולות המבנה לצרכי העסק המשתנה, אך יכולתו מוגבלת מאחר והנכס נמצא בבעלות של אדם אחר שלא תמיד מוכן לאשר את השינויים הנדרשים. כאשר בעל העסק הוא בעל הנכס, הוא יכול לבצע כל שינוי, במגבלות החוק כמובן.

כל בעל עסק, קטן, גדול או בינוני מעוניין ביציבות, בקביעות ובשקט נפשי. בעל העסק שיודע שזהו המקום הקבוע שלו לשנים הקרובות והוא לא יצטרך לנדוד ממקום למקום יוכל ליהנות מראש שקט ללא הדאגה היכן ימוקם העסק בשנה הבאה, לתכנן וליישם תכניות עסקיות לפיתוח וצמיחה של העסק.

משכנתא נחשבת כהוצאה מוכרת, ולכן בעל העסק שנטל משכנתא לצורך רכישת הנכס יכול ליהנות מכל ההטבות בתחום המיסוי הנלוות אל ההוצאות המוכרות.

רכישת הנכס זוהי הסתכלות מעשית לטווח רחוק. במילא על בעל העסק לשלם שכירות, מיסים וארנונה, אז למה לא לשלם את כל אלו מתוך ידיעה שבעוד מספר שנים הנכס יהיה שלכם?

מדוע כדאי לקנות נכס עבור העסק שלכם

כאשר אנו קונים נכס עבור העסק, אנחנו נמצאים בו לזמן בלתי מוגבל, כאשר אנחנו שוכרים אנחנו מוגבלים בזמן. עסקים בונים לעצמם קליינטורה קבועה, תודעה ומוניטין הקשורים לא אחת עם המיקום הגיאוגרפי של העסק. כאשר נעבור דירה נאבד את הקליינטורה הישנה נידרש לבנות מחדש מוניטין וקליינטורה חדשה.

גם תפעול העסק בתקופת המעבר של העסק עלולה להכאיב בקופה. לא אחת בתקופה זו העסק עלול להיות מושבת, אפילו חלקית, גורם העלול לפגוע בהכנסות.

כל אחד יכול לקבל הלוואה לעסק בכפוף לתנאי הבנק גם מי שיש בבעלותו דירה מגורים. ולעתים הבנק אפילו יעדיף לשעבד את דירת המגורים כערבות לרכישת העסק מאחר והוא רואה בשעבוד דירות למגורים גורם בעל סיכון נמוך יותר.

לסיכום, משכנתא לעסק היא אפשרות מעשית וריאלית להרבה בעל עסקים המעוניינים לרכוש נכס נדל"ן עבור העסק שלהם במקום להשתמש בו בשכירות. לכאורה זוהי משכנתא שדומה למשכנתא לצרכי מגורים, אך בהתבוננות מעמיקה יותר אנו מגלים שיש הבדלים, לעתים משמעותיים, בין משכנתא לעסק ובין משכנתא למגורים.

רוצים לקבל משכנתא לעסק, צרו קשר עם יועצי המשכנתאות של חברת "אטוס". אנו נסייע לכם לבדוק את מכלול האפשרויות, לקבל הצעות מהבנקים השונים ולהשוות בין ההצעות, לבנות תמהיל משכנתא שימזער עד למינימום את הסיכונים ועוד. אנו מכירים היטב את "שדה המשחק", אנו רגילים לשחק בו ואנחנו בטוחים שנוכל לסייע לכם!

icon

ההבדלים המשמעותיים בין שני סוגי המשכנתאות באים לידי ביטוי בסכומי העסקה, בגובה הריבית וברמת הסיכון שאותה מגדיר הבנק כאשר הוא מעניק משכנתא לעסק.

icon

ההון העצמי שבדרך כלל שצריך לקבלת משכנתא לעסק הוא בין 30%-50% מעלות הנכס

איתי כהן - בעלים ATUS

נכתב על ידי איתי כהן
מומחה למשכנתאות כבר למעלה מ-10 שנים
יודע לבנות תיק משכנתאות מנצח עבור כל לקוח, ייעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות